BERUHÁZÁS BEMUTATÁSA

A vár napjainkra a város és szűk környezetének kulturális központjává vált. Nyaranta Kisvárdán rendezik meg a Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválját, illetve rendszeresen rendeznek a várban színházi előadásokat, illetve koncerteket, fesztiválokat.

A vár az elképzelések szerint egy jövőben komplex programokat kínáló területen helyezkedik el. A terület középpontjában maga a felújított vár áll, környezetében pedig a Várfürdő és a parkkal körülvett tó. Ezen a helyszínen sokrétű kulturális-művészeti programok megvalósítására kerülhetne sor díszvilágítással.

A projekt célkitűzése a multifunkcionális kulturális és turisztikai attrakció létrehozásával összhangban a vár rekonstrukciójának megvalósítása úgy, hogy a műemléképülethez kapcsolódó történeti és környezeti értékek megőrzése fenntartható legyen. A fejlesztés során olyan egyedi, a Kisvárdai Vár és környékének sajátos értékeire, hagyományaira építő és folyamatos kihasználtságú attrakcióelemeket hozunk létre, melyek komplex, hiánypótló örökségturisztikai kínálatot teremtenek.

A hagyományőrző, korhű kiállításelemek mellett egyes kortárs építészeti megoldásokkal kialakított terek és termek a legmodernebb bemutatási formákkal, többek közt árnyjátékkal, hangokkal idéznek meg pillanatokat és jelenítenek meg információkat.

Projekt megvalósulásának helyszínei

Projekt helyszín Terület Hrsz.
Vár 3260 m2 963/4
Várkert, Külsővár 8810 m2 945, 955, 958/1, 958/2, 963/2, 963/3, 974

A vár hasznosításának, üzemeltetésének újra gondolását indokolja

  • a vár épülete az ötven éve megtörtént felújítás óta nem esett át jelentősebb karbantartáson, állapota kritikus, egyes részei a látogatók testi épségét veszélyeztető állapotban vannak;
  • a minden korosztály szükségleteit kielégítő szolgáltatások kialakításának igénye gyermekes családok és az iskolás csoportok számára korábban a várlátogatás a kiállítás statikus volta miatt nem nyújtott különleges kikapcsolódási lehetőséget;
  • a várszínházi infrastruktúra teljes körű felújításra és átgondolásra szorul, a jelenlegi színpad, nézőtér és technikai felszereltség nem felel meg sem a programgazdák, sem közönségük változatos igényeinek, a nézőtér eltakarja a műemléket;
  • a helyi-, környékbeli, valamint határon túli lakosság körében népszerű színházi rendezvények mögött nincs megfelelő technikai háttér és infrastruktúra, a rendezvények látogatószáma kinőtte a várszínház jelenlegi kapacitását.
  • a várból és környékéről hiányoznak a középkori hangulatot keltő elemek, valamint a hagyományokra utaló attrakciók;
  • a pihenés, a szabadidő kellemes eltöltésére irányuló háttér infrastruktúra nem kielégítő;
  • Igény lenne a vár és egykori lakóinak történetét bemutató állandó kiállítás elhelyezésére;
  • a vár, illetve a korábbi kiállításanyag nélkülözte a modern muzeológia elvárásainak megfelelő élményelemeket, látogatók interakciójára buzdító funkciókat;
  • a vár és környéke nem tudja fogadni a fogyatékossággal élő látogatókat;
  • a vár és a benne működő várszínház üzemeltetése jelenlegi módon nem fenntartható.

A vár hasznosítására, üzemeltetésére kidolgozott javaslat

Az elengedhetetlenül szükséges beruházás elemei nem csupán a színházi események kényelmét szolgálnák, hanem a vár veszélytelen látogathatóságán túl, az izgalmas és korszerű technikai eszközökkel és interaktív szemléltetési formákkal történő bemutatást célozzák meg. A turisztikai kínálat bővítésével elérhető eredmény a korábbiaknál hosszabb látogatási idő és az egész éves nyitva tartás. A kidolgozott javaslat arra törekszik, hogy a projekt prioritásaként kezelt látogatottság növelésének célja ne a népszerű nyári hónapokban teljesüljön, hanem csökkentve a szezonalitást potenciális vonzerőt biztosítson a látogatóközönségnek a tavaszi, őszi és téli időszakokban is.

A projekt a XXI. század muzeológiai elvárásainak is megfelelő interaktív kiállításokat és látogatómenedzsmentet tervez megvalósítani, hiszen a vár a turisztikai trendek által támasztott követelményrendszernek nem felel meg, infrastrukturális feltételeit tekintve elmaradott állapotban van.

A projekt elemei

  • belső vár részleges rekonstrukciója és romkonzerválás (teljes elemek)
  • kiállítóterek kialakítása és kiállítás megvalósítása
  • belső várárok felidézése (tájépítészeti elemekkel és növényzettel)
  • a palánkhíd és környéke tájépítészeti eszközökkel érzékeltetett mocsári hangulattal
  • belső színpad és nézőtér maximum 250 fő számára
  • külső mobil nagyszínpad és lelátó land art elemekkel kiépítve
  • általános környezetrendezés

A vár felújításának célja a 16. századi építési állapot megidézése az épület tömegalakításával. A rekonstruált részeken bemutatásra kerülnek korhű vagy modern -érzeteket keltő- eszközökkel az inventáriumi leírásokban szereplő funkciók (sütőház, „ecetesház”, kápolna, lakóegységek stb.) továbbá kialakításra kerül a közönségforgalmat ellátó várkávézó, pénztár, shop és közönségforgalmi vizesblokk, valamint személyzeti blokk (öltöző és vizesblokk)

A projekt hasznait tekintve sokrétű. Egyfelől célja az üzemeltető szervezet pénzügyi stabilitásának megerősítése, ezen keresztül az állami költségvetés részbeni tehermentesítése. Másfelől a beruházástól multiplikátor hatást is várunk, mely együtt jár általánosságban a vállalkozási kedv javulásával és a szinergikus fejlesztési programok eredményes megvalósulásával, ezáltal növeli az aktív kis- és középvállalkozások, valamint a térségben foglalkoztatottak számát.

X